Įjojimas – kiekvieno išjodinėtojo „vizitinė kortelė“, pirmasis įspūdis. Tam, kad jis būtų gerai įvertintas:
Žirgas turi dirbti taisyklingai pagal treniravimo skalės kriterijus įjojant, perėjimų ir sustojimo metu:
- Išlaikydamas taisyklingą aliūro(ų) ritmą
- Būdamas atsipalaidavęs, lankstus
- Išlaikydamas taisyklingą kontaktą su žąslais
- Judėdamas su tinkamu impulsu
- Išlikdamas tiesus
- Testuose, kuriuose nurodomi sutelkti aliūrai – sutelktas
- Perėjimui į sustojimą žirgas palaipsniui paruošiamas išlaikymais, perkeliant daugiau svorio užpakalinėms kojoms
- Kojos sustatomos taip, kad žiūrint iš priekio ir šono matytųsi tik 2 kojos
- Sustojimas atliekamas tada, kai raitelio kūnas lygiuoja su reikiama raide
- Žirgas išlieka nejudrus mažiausiai 3, geriau 5 sekundes
- Išlaikomas kontaktas tuomet, kai pavadžiai yra vienoje rankoje ir raitelis sveikinasi
- Pajudėjimas iš sustojimo aiškus ir energingas
- Viso elemento metu išlaikoma taisyklinga linija
Netrumpas sąrašėlis, ar ne? Visgi paskutinis vertinimo kriterijus – linija – įkandama beveik kiekvienam, jei tik išvengsite dviejų dažniausiai pasitaikančių klaidų.
Scenarijus Nr. 1: „Ups, prašoviau“ – dažnas atvejis, kai raitelis uoliai ieško raidės A, o ją prijojęs suka žirgą vidurio linijos link. Problema ta, kad per tą laiką, kol raitelis pamato raidę, duoda žirgui komandą, o šis sureaguoja, žirgo kūnas jau būna gerokai už A. Tam, kad grįžtų į reikiamą liniją, raitelis privalo dreifuoti kairėn.
Deja, teisėjui ties C toks koreguojamasis manevras yra akivaizdus, mat iš C pozicijos tėra vienintelis būdas įvertinti, ar raitelis joja vidurio linija ar ne – stebėti, ar žirgo kūnas įjojant uždengia A raidę. Kol jūs ieškote vidurio linijos, teisėjas turi bemaž 20 metrų įsitikinti, kad tikrai „prašovėte“, aiškiai matydamas A jums iš kairės.
Taigi kai sekantį kartą ieškosite vidurio linijos, geriau „nedašaukite“, t.y. sukite šiek tiek anksčiau, nedajoję A raidės tam, kad būdami vidurio linijoje ją uždengtumėte, o jei prireiktų pasikoreguoti, teisėjui nebūtų taip lengva įvertinti, ar tai darote jau įjoję pro vartus, ar prieš tai.
Scenarijus Nr. 2: „Ups, netelpu“ – dažnas atvejis žemesniuose lygiuose, kai tiek žirgas, tiek raitelis dar nėra įvaldę staigesnių posūkių ir prijojus C staiga ištinka panika – „netelpu!“ Tuomet beveik nevalingai metamės dešinėn, bandydami nors kiek sušvelninti posūkio kampą. Deja, kaip ir pirmuoju atveju, jums iš kairės akivaizdžiai matoma raidė A, taigi aišku, kad nukrypote nuo vidurio linijos.
Panika pilnai pateisinama – dauguma raitelių taip uoliai joja į raidę C, kad pernelyg prie jos priartėjus, posūkio kampas išties tampa nebeįveikiamas. Žymiai geresnė strategija – posūkį planuoti ne ties C, o šiek tiek anksčiau, baiginėjant vidurio liniją ir įsitikinant, kad C žymeklis visuomet lieka jums iš dešinės.Panašiai kaip vairuojant automobilį, „saugome“ dešinį sparną. Tuomet tiek žirgas, tiek raitelis turi daugiau laiko pasiruošti, be to sukimo manevrą už jus iš dalies atliks pati maniežo tvorelė.
© VŠĮ HORSE.LT 2022 Tik asmeniniam naudojimui. Kopijuoti, perspaudinti ar kitaip pasisavinus platinti draudžiama.
Naujausių straipsnių ieškokite: