Žąslai: ką jie gali, ir ko – ne

Sakoma, kad šiandienos jojimo inventoriaus rinka – pardavėjo svajonė. Parduoti įmanoma viską, jei tik jūs patikėsite, kad tai magiškai išspręs visas mūsų jojimo problemas. Šį kartą apie tai, ar žąslų pakeitimas griežtesniais galėtų būti vienas iš sprendimų.

Žąslai – tai komunikacijos priemonė, skirta sulaikyti pirmyn besiveržiančią žirgo energiją, kurią galime palyginti su vandens čiaupu. Priklausomai nuo to, kiek jį atsukame, vanduo šmirkščia pilna srove, vos varva arba apskritai užsukamas. Antrinė funkcija – žirgo sukimas ir lenkimas.

Vieša paslaptis tai, kad visoms jojime įprastoms užduotims atlikti pakanka paprastų, švelnių žąslų. Visgi šis faktas neparankus inventoriaus gamintojams, kurių marketingas siūlo sprendimą net smulkiausiai jojimo problemai. Ir visai žmogiška, kad žąslų pakeitimas atrodo kaip logiška ir galop pigesnė alternatyva trenerio samdymui ieškant spragų savo jojime ar profesionaliam žirgo treniravimui.

Galima tai vadinti saldžiu pabėgimu nuo fakto, kad neveikiantis stabdis, vairas ar „kietas snukis“ nėra vien „snukio“ problema. Joks žirgas sąmoningai nesukeltų sau skausmo. Tai tėra būdas išgyventi, naudojant žąslus kaip penktą koją, kuomet žirgo pusiausvyra ar simetrija tokia bloga, kad keturių kojų išstovėjimui nebepakanka. Arba žąslai tokie griežti, kad žirgas surakina žandikaulį apsisaugodamas save nuo būsimo skausmo.

Deja, sprendimo nei vienai iš šių problemų nenuspirksite. Pamenu atvejį, kai treniravimui atvykusio žirgo kamanose radau grandinę – jei apie žirgą būčiau sprendusi pagal tai, kokia aparatūra būtina jam suvaldyti, greičiausiai niekada nebūčiau drįsusi ant jo lipti. Sakoma, kad „ten kur baigiasi žinios, prasideda žiaurumas“ ir tiesiausias kelias iš šio akligatvio yra grįžimas atgal prie pagrindų. Tai, kas atrodo kaip ilgesnis kelias, iki svarbiausių tikslų atveda greičiau, nei pranašysčių vaikymasis.

Žąslai komunikacijoje su žirgu – tarsi draugiškas rankos paspaudimas, neutralitetas, šventa teritorija, kurios neperžengia nei žirgas, nei raitelis. Jojimo teorijoje tai vadinama pasitikėjimu žąslais ir yra būtina sąlyga žirgo darbui fiziškai iš emociškai atsipalaidavus. Natūralu, kad atsakymas į dažnai pasitaikantį klausimą, kokio „svorio“ turėtų būti konktaktas, jojimo teorijoje paprastas: „Tiek, kiek sveria pavadžiai.“

Nuotraukoje – 6 m. žirgas Barrios, stambus 172 cm žirgas, pažabotas 18 mm storio žąslais su dviem jungtimis (aštuoniuke), atliekant pratimą, kuomet trumpam pastūmus kumščius pirmyn ir palaisvinus pavadžius, žirgas išlaiko tą pačią pusiausvyrą ir galvos poziciją. Tai geriausias būdas patikrinti, ar žirgas neša save, ar žąslai naudojami tik komunikacijai, o ne galvos atramai ar raiteliui prisilaikyti. Na, priklausomai nuo to, kuriam trūksta pusiausvyros.

© VŠĮ HORSE.LT 2022 Tik asmeniniam naudojimui. Kopijuoti, perspaudinti ar kitaip pasisavinus platinti draudžiama.

Naujausių straipsnių ieškokite: