Sutelkimo „mygtuko“ paieškos

„Pakelti“ žirgą: kada, kaip, ir ar apskritai tai priklauso nuo raitelio valios? Sutelkimas yra galutinis kiekvieno išjodinėtojo tikslas. Jį pasiekti – tai beveik tas pats kaip gauti aukštojo mokslo diplomą. Bet, kaip ir universitete, kur pasitaiko studentų, norinčių diplomą įsigyti, o ne užsitarnauti, taip ir jojime – jei nepavyksta, galima ir apsimesti.

Sutelkimas – tai laipsniškas žirgo svorio perkėlimas užpakalinėms kojoms, kurio dėka pagerėja natūrali jo pusiausvyra. Užpakalis nusileidžia sąlyginai pakeldamas priešakį, todėl žirgas tampa mobilesnis ir gali sklandžiai atlikti bet kokią jam skirtą užduotį, perėjimą ar elementą.

Taip apibrėžia dailiojo jojimo taisyklės. Ir nors sutelkimas puikuojasi žirgo treniravimo skalės viršūnėje, jo raiteliui prireikia bene pačią pirmąją treniruotę, pvz. panorus iš risčios pereiti į žingsnį. Ir jei žirgas dar žalias, tai gali būti ne taip ir lengva.

Žalias = be pusiausvyros. Žirgo pečiai prigimtinai yra sunkiausia kūno dalis. Maža to, čia užkraunama ir sunki „pirmoko kuprinė“ – raitelis. Prireikia daugybės metų gimnastinio lavinimo, kol žirgas išmoksta tą kuprinę pirmiausia panešti, ir tik vėliau bėgti lengvai, pasišokinėdamas.

Nuotraukose – realaus jauno žirgo pusiausvyros pokytis per metus gimnastinių šoninių pratimų, tiesinimo, išlaikymų ir milijono perėjimų dėka. Nepublikuoju jų kaip idealo, greičiau kaip proceso iliustraciją. Sutelkimas lavinamas visą žirgo karjerą ir kuo daugiau jo pavyksta užsitarnauti, tuo sudėtingesnės užduotys tampa įkandamos.

Štai ir visa mistika, kodėl vieni žirgai lieka pradiniuose lygiuose, o kiti keliauja iki Didžiojo prizo. Vieniems jo (pa)siekti neleis fizinės galimybės, traumos, kitiems koją pakiš psichika, dar kitiems – riboti raitelio įgūdžiai, dėl kurių sutelkimą pavyks veikiau imituoti, nei pasiekti.

Taigi kai manęs mokiniai klausia, kaip žirgą pakelti, nes tikriausiai jau „reiktų“, dažniausiai atsidūstu, nes man tai prilygsta misijai pakelti ant grindinio besivoliojantį girtuoklį. Ar įmanoma? Tikriausiai, jei esi pakankamai stiprus. Ar ilgam? Ne, nes tikėtina pasvyravęs vėl dėsis į žemę. Ar ne paprasčiau duoti jam laiko išsiblaivyti ir pats atsistos ant kojų?

Žirgo gyvenime viskas taip pat: jam reikia laiko. Atsistoti ant kojų, suprasti savo judėjimą, nubodokais pratimais metų metus lavinti nerangų kūną, ir tik tuomet galbūt išmokti šokti. Todėl ne, nei kelti, nei nešti, nei laikyti nieko nereikia, nes sutelkimas – tai fizinė ir dvasinė žirgo būsena, kurią jis renkasi pats, savanoriškai, tuomet kai yra tam pasirengęs ir nei sekunde anksčiau.

Nuotraukoje: Agnė Uždavinytė su Liisos Leitzinger žirgu Wailers Star, 2010-2011 metai

© VŠĮ HORSE.LT 2022 Tik asmeniniam naudojimui. Kopijuoti, perspaudinti ar kitaip pasisavinus platinti draudžiama.

Naujausių straipsnių ieškokite: